I purchase these as well for my two daughters school lunches. Thank you. But how come no one thought of buying fruit to make sure you get enough fruit? That’s why I didn’t buy them. Grapes can be toxic for sure, as well as dried grapes as raisins. that’s the intro youtubers should do instead of talking for 10 minutes in the beginning. It looks like I’ve been deceived because I thought it to be a healthy snack for my little ones. there some bad things about them, but overall i think that they are pretty healthy for you. The Welch’s Fruit Snacks Deceptive Labeling Class Action Lawsuit is Lauren Hall v. Welch Foods Inc. and The Promotion in Motion Companies Inc., Case No. Please add me . How do I get involved? I have bought these for years, add me also please, I have purchased these for years for my children and my grand child .Please add me, I have purchased these as well as the juices;please add me, I have purchased these as well as the juices for my son. Ive always purchased these for years…for my two sons and myself believing them to be healthy. As always please feel free to email me ([email protected]) with questions or for more specifics about anything i’ve mentioned. I buy a box or two of these week as are my son’s favorite snack thinking they’re healthy so please add me to the class action lawsuit. The only jelly based candies I like better are the sour ones like Sour Patch Kids. This is what I’m eating right now. I trusted.

How do I join, I buy these all the time and have a box in the pantry right now?!? Okay but the spongebob fruit snacks with the blue pineapples SMACK but honestly they probably don’t and im just nostalgic butttttt, Copyright © 2020 - NutritionOfPower.com. I am a label reader so this is sad that this company has to lie just to sell a product. I have purchased too many to count over a lot of years. Ring of Fire’s Farron Cousins discusses this with Scott Hardy from Top Class Actions…Link – https://topclassactions.com/lawsuit-settlements/consumer-products/food/887306-welchs-fruit-snacks-class-action-says-fiber-content-misrepresented/.Become a member today! How do I do I file a claim. Please add me to the class action list. but if you wanna bitch about that pay the 10% more for organic. I have bought these for years for my kids and grandchildren. Your email address will not be published. As a kid, I loved fruit snacks. However, the Welch’s Fruit Snacks class action lawsuit states that Welch Foods Inc. inaccurately represents the nature of the ingredients in its fruit snacks. I buy this product for my grand kids all the time. Healthy Homemade Fruit Snacks with whole Fruits & Veggies please list brand and reason on this thread? Please add, I currently buy and have this product in my cabinet now.

  • I think they are as bad for children’s teeth as anything I can imagine. We purchase these all the time, I have purchased these so many times…disappointed. They have these in the vending machines at my school which also contain oven baked chips, beef jerkey and cookies.. Please add me to your list. WHAT CAN YOU CLAIM She claims sugar makes up 40 percent of each serving of Fruit Snacks and Fruit Rolls Snacks, and as much as 60 percent of the Fruit ‘n Yogurt Snacks. I’ll have to try the tangy ones next time. I live in Florida. If you agree and consent to the use of cookies, please click Accept. Please add me to this class action, as this is a snack purchased weekly for my children. is_redirect && ! Please add me to this suit or where I might file a claim. I mean who has room in their house to save all of their receipts for everything they bought? My daughter uses these for her bedtime snack. Decide which cookies you want to allow. Ok fruit snacks are made out of apples and fruits so don’t eat anymore fruits tell the whole world this, Oh yeah yeah on the real though, i have to do a project about fruit snacks and I’m glad i found this, Chicory root: Chicory root, a commonly added ingredient to cereals, bars and breads (to boost the fiber content), is a source of inulin, a type of soluble fiber…. We have for years. In January, Missouri plaintiff Kristin Grisham brought another Welch’s Fruit snacks class action lawsuit over allegations that the products’ packaging is too big, giving purchasers the impression that the package contains more product than it actually does. The fruit snacks may have some nutrient value, but they are high in sugar and, like all sugary snacks, should be limited. Their packaging tries to hide that fact, boasting that “Fruit is our 1st Ingredient!”. Please add me. By comparison, nine ounces of Welch’s Fruit Snacks cost $2.89, and a mere four ounces of Annie’s Fruit Snacks cost $3.99. While they are not, in my opinion, complex per se, they provide great enjoyment: they are oozing with syrupy fruit and packed full of flavor. Great vid! For information on deleting the cookies, please consult your browser’s help function. I buy these for my grandchildren!!! I buy these for my grandbaby she loves them and so did I. I’m a mom and grandmom that has brought these for years. Is this real? Please add my name, eat them all the time. This Welch’s Fruit Snacks class action lawsuit lists several specific Welch’s products that are allegedly mislabeled. Please add me as I ha e purchased for my grandchildren. Please add me. Went to my 2nd job, on a vending machine & what and behold I see that exact welch’s fruit snack package, when this story showed up.Was going to get some but Wow!! And my family has always put some pouches in the kids’ school launch boxes along with the meal and a juice box. But that’s pretty much.Welch’s Fruit Snacks come in 10 mouth-watering varieties and a range of package options so you can snack wherever you are. I am buying it every other week for my child. You got a cool personality too btw. Please add me been buying for grandchildren for years. Hall’s attorneys are Joshua S. Bauchner and Michael H. Ansell of Ansell Grimm & Aaron PC, and Kim E. Richman and Jaimie Mak of Richman Law Group. Please add me been buying for years just got some last week, Please add me to the list I buy for my kids all the time, Add me please i buy these for my grandson. |   Responsibility disclaimer and privacy policy | Site Map, All about how to eat right, diet and exercise, by Evan Goldstein, Joyce Goldstein, Joyce Oudkerk Pool. Please add me to the list, I buy these for my children. I buy this product all the time.

    I have been buying these for years after first discovering them in Washington state. glass of Welch’s 100% White Grape Juice counts as one serving (½ cup) of fruit with no added sugar. On sale for .50 each. Not a healthy snack but better than many others. Did you even READ the ingredients??? Please add my name to this.